sâmbătă, 13 septembrie 2008

Cartea mea

Imi pace mult sa scriu. De asta - ma gandeam - sa scriu si eu o carte fantasty. Am numit-o pur si simplu Mick Wend si Ramasagul Zeilor, prima dintr-o serie. As spera sa am succes. Ideea mi-a venit intr-o vacanta in Italia, la Roma, cand eram la mare: intr-o insula in apropiere de america, posesoare de trei orase, in al treilea, Vernoville, sta un baiat, Mick Equ (nume dat de bunica sa cam ciudata) Wend. Este greau sa ai o sora mai mare care te sacaie mereu la cap, o bunica care este apropiata de legende si mituri si o locuinta rupta de oras in dealurile de langa plaje. Pana in vara cand Mick implinea doisprezece ani, iar parintii erau plecati cu treburi unul in Anglia, altul in New York. Avea sa faca o vacanta in Egipt, locul de bastina a bunicii sale, Ayse, la un hotel din Cairo. Dimineata a doua, sora lui, Angelica, si Ayse, dispar. Dupa ce auzise pe timpul noptii soapte despre demoni si Set, zeul distrugerii, incepe sa creada ca intr-adevar a fost rapita. La malul Nilului da de un individ, un batran ciudat. Si poc! afla ca este Elemental, un stapan al unui Element: focul. Dus pe planeta Ihmah Valtrix, la o scoala de Elementali, isi face prieteni pe Boris, un rus de unsprezece ani neserios, pe Miguel, un portughez cu fire curajoasa, pe Mark Oxhord, un baiat extrem de inteligent, de Camelia Bordeaux, o frantuzoaica de varsta sa extrem de atra-gatoare, si de micul Cheese, un goblin-majordom. Dar problemele cu intarzie sa apara. Oare Mick va impiedica Ramasagul Zeilor? Ce este Ramasagul Zeilor? Va impiedica planul lui Set si Anubis? Dar oare acel demon prins de Ra va scapa de pe Plaja Neagra? Si atunci, unde este Sceptrul lui Osiris? Si totusi, chiar exista zei? Astept idei despre ce credeti.

Niciun comentariu: